Üzleti partnerekre vonatkozó magatartási kódexe

Bevezető

Az üzleti partnerekre vonatkozó magatartási kódexe a Martin Braun-csoport valamennyi németországi és külföldi vállalatára alkalmazandó.
 
A Martin Braun-csoport tiszteletben tartja az alkalmazandó jogszabályokat, és ugyanezt várja el alkalmazottaitól és üzleti partnereitől világszerte. A Martin Braun-csoport különösen elvárja üzleti partnereitől, hogy betartsák az összes vonatkozó törvényt és előírást, valamint a jelen magatartási kódexben meghatározott követelményeket és normákat. Ez érvényes, függetlenül attól, hogy hazai, külföldi vagy nemzetek feletti törvényekről, rendeletekről, egyezményekről, szankciós előírásokról vagy embargókról, illetve egyéb szabályozásokról vagy jogi aktusokról (a továbbiakban: „jogszabályok”) van-e szó, amennyiben ezek az adott egyedi esetben relevánsak. Tilos továbbá harmadik feleket jogellenes cselekmények elkövetésére vagy ilyen cselekményekben való részvételre buzdítani. Emellett az is tény, hogy a jogi és társadalmi normák idővel változnak. Az üzleti partnereknek ezért folyamatosan felül kell vizsgálniuk magatartásukat, és azt az aktuális követelményekhez kell igazítaniuk.


I. Környezeti felelősség

A Martin Braun-csoport törekszik a környezeti erőforrások minél takarékosabb felhasználására, az embereket és a környezetet fenyegető veszélyek elkerülésére, valamint az eljárások és folyamatok folyamatos fejlesztésére a környezetszennyezés folyamatos csökkentése érdekében. E célok elérése érdekében a Martin Braun-csoport elvárja üzleti partnereitől, hogy az ebben a fejezetben meghatározott céloknak megfelelően eleget tegyenek környezeti felelősségüknek is.

1. Hozzájárulás a környezet- és éghajlatvédelemhez

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei vállalják, hogy minden üzleti tevékenységük során hozzájárulnak a környezet- és klímavédelemhez, és előrelátóan járnak el a környezetre és az éghajlatra gyakorolt hatásukat illetően. Ennek során betartják az összes vonatkozó nemzeti és nemzetközi környezetvédelmi törvényt és előírást, és rendelkeznek az összes szükséges engedéllyel és/vagy licenccel.

2. Az erőforrás- és energiafogyasztás csökkentése

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei gondoskodnak arról, hogy a gyártás során minimálisra csökkentsék az erőforrás- és energiafelhasználást. Ez megfelelő eljárások és intézkedések alkalmazásával érhető el a gyártási és működési folyamatokban, például megtakarítások, újrahasznosítási eljárások vagy alternatív anyagok használata révén. Emellett olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek biztosítják az erőforrások hatékony és környezetbarát felhasználását, és pozitív hatást gyakorolnak a biológiai sokféleségre, az éghajlatváltozásra és az erőforrások szűkösségére.

3. Az életminőség védelme

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei biztosítják, hogy a Martin Braun-csoportnak szállított termékek gyártása ne okozzon olyan káros talajváltozást, vízszennyezést, légszennyezést, káros zajkibocsátást vagy túlzott vízfogyasztást, amely az életminőség korlátozásához, az élelmiszertermelés zavarához, a biztonságos ivóvízhez való hozzáférés akadályozásához, a higiéniai létesítményekhez való hozzáférés akadályozásához vagy egészségkárosodáshoz vezetne.

4. Környezettudatos hulladékgazdálkodás és kibocsátás-kezelés

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei biztosítják, hogy a Martin Braun-csoportnak szállított termékek kezelése, begyűjtése, tárolása és ártalmatlanítása környezetbarát módon, kizárólag a vonatkozó jogszabályi előírások betartása mellett történjen. E folyamat során az emberekre vagy a környezetre negatív hatást gyakorló hulladékot és a keletkező kibocsátásokat (levegő-, zaj- és üvegházhatásúgáz-kibocsátás) a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően ártalmatlanítják, ellenőrzik, illetve kizárólag kezelt formában bocsátják ki a környezetbe.

5. Speciális vegyi anyagok használatának mellőzése

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei nem szállítanak olyan termékeket, amelyek a 2001. május 23-i Stockholmi Egyezmény 3. cikke (1) bekezdésének a) pontjában és A. mellékletében meghatározott környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokat tartalmaznak.

6. Higany használatának mellőzése

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei gondoskodnak arról, hogy az általuk a Martin Braun-csoportnak szállított termékeket ne higannyal vagy higanyvegyületekkel állítsák elő, és hogy a higanyhulladékot megfelelően kezeljék.


II. Társadalmi felelősség

A Martin Braun-csoport elvárja üzleti partnereitől a nemzetközileg elismert emberi jogok, valamint a munkavégzés helyén érvényes emberi jogok tiszteletben tartását, az erre vonatkozó jogszabályoknak megfelelően. A Martin Braun-csoport üzleti partnereinek törekedniük kell arra, hogy legalább ezeket az előírásokat saját üzleti partnereik is betartsák. E célok elérése érdekében a Martin Braun-csoport elvárja üzleti partnereitől, hogy az ebben a fejezetben meghatározott céloknak megfelelően eleget tegyenek társadalmi felelősségüknek.

1. Hozzájárulás az egészségvédelemhez és a munkahelyi biztonsághoz

A Martin Braun-csoport valamennyi üzleti partnerének felelőssége, hogy elkerülje az embereket és a környezetet fenyegető veszélyeket. A folyamatoknak, a telephelyeknek és a termelőeszközöknek meg kell felelniük a munkavédelemre, valamint az egészség-, tűz- és környezetvédelmi előírásokra vonatkozó jogszabályi és belső követelményeknek. Az egészség, a munkahelyi biztonság és a munkakörülmények humánus kialakítása a vállalati politika fontos eleme.
 
Ezen túlmenően az üzleti partnerek gondoskodnak különösen arról, hogy:
  • oktassák alkalmazottaikat az általános biztonsági előírásokra, a vészhelyzeti intézkedésekre vonatkozóan
    és megtanítsák őket a gépek biztonságos működtetésére;
  • biztonságos munkakörnyezetet teremtsenek, és egyébként intézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy
    visszaszorítsák a munkával kapcsolatos veszélyforrásokat;
  • a szükséges védőfelszerelések rendelkezésre álljanak, és használatukat elmagyarázzák.

2. A munkaidő-szabályoknak való megfelelés

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei biztosítják, hogy a vonatkozó nemzeti jogszabályoknak és az ILO (Nemzetközi Munkaügyi Szervezet) keretében a kollektív szerződéseknek megfelelően betartsák a maximálisan megengedett munkaidőt.

3. A gyermekmunka elkerülése

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei számára tilos gyermekmunkát a alkalmazni a szolgáltatásnyújtási folyamat bármely szakaszában. Az üzleti partnerek kötelesek betartani a gyermekek foglalkoztatásának alsó korhatárát érintő, a vonatkozó ILO-egyezményekben foglalt ajánlásokat és a Globális Megállapodás ötödik alapelvét. Ennek megfelelően a munkaviszonyok csak akkor megengedettek, ha az életkor nem alacsonyabb annál a korhatárnál, amelyben a munkavégzés helye szerinti jog szerint a tankötelezettség megszűnik, vagy ha a foglalkoztatás a Globális Megállapodás ötödik elve alapján megengedett.

4. Kényszermunka kizárása

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei számára tilos a kényszermunka, a rabszolgamunka, a kötelezettséget törlesztő munka, a nem önkéntes fogságban végzett munka vagy a kényszermunka egyéb formái. Minden munkavégzésnek önkéntesnek kell lennie, és a munkavállalóknak képesnek kell lenniük arra, hogy bármikor felmondhassák a munkaviszonyt. A munkavállalókkal szemben tilos elfogadhatatlan bánásmódot alkalmazni pszichés nyomásgyakorlás, szexuális vagy személyes zaklatás formájában. A személyazonosító igazolvány, útlevél vagy más okmányok átadása, valamint a munka megkezdése előtt a munkáltatónak történő díjfizetés semmilyen körülmények között nem kényszeríthető. Továbbá a rabszolgaság, a modern rabszolgaság vagy a gazdasági vagy szexuális kizsákmányoláson és megaláztatáson keresztüli uralkodás és elnyomás bármely formája összeegyeztethetetlen a Martin Braun-csoport etikai elveivel. A Martin Braun-csoport ezért elvárja minden üzleti partnerétől és azok üzletfeleitől, hogy lépjenek fel a rabszolgaság minden formája ellen és küzdjenek ellene.

5. A megkülönböztetés megelőzése

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei kötelezik magukat arra, hogy megtiltsák a diszkrimináció minden formáját, és határozottan fellépjenek ellene. Különösen azt biztosítják, hogy hatásköreiken belül ne forduljon elő megkülönböztetés bőrszín, nem, kor, nemzetiség, politikai vagy vallási meggyőződés, társadalmi vagy etnikai származás, fogyatékosság vagy szexuális irányultság alapján.

6. Megfelelő díjazás biztosítása

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei a munkavégzés helyén érvényes bérezési előírások szerint fizetnek munkavállalóiknak megélhetést biztosító bért. A díjazásnak meg kell felelnie legalább a munkavégzés helyén érvényes törvényes minimálbérnek, és az iparágban szokásos mértékűnek kell lennie.

7. Az egyesülési szabadság és a gyülekezési szabadság garantálása

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei tiszteletben tartják munkavállalóik egyesülési és gyülekezési szabadságát, és tiszteletben tartják az adott munkahelyen alkalmazandó valamennyi nemzeti és nemzetközi jogszabályt, például a sztrájkjogot vagy a kollektív tárgyalásokhoz való jogot. A munkavállalókkal folytatott nyílt és közvetlen beszélgetéseket ösztönzik a lehetséges problémák megoldása érdekében.

8. A biztonsági erők engedély nélküli alkalmazásának elkerülése

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei számára tilos a magán- vagy közbiztonsági erők alkalmazása a vállalat védelmére, ha azok bevetése figyelmen kívül hagyja az érvényes emberi jogokat, szabadságjogokat vagy munkajogokat.

9. A jogellenes kilakoltatás elkerülése

A Martin Braun-csoport üzleti partnerei elutasítják a jogellenes kilakoltatás és kisajátítás minden formáját a földterületek, erdők és vizek megszerzése, építése vagy egyéb felhasználása céljából.


III. Etikus üzleti magatartás

1. Az üzleti titkok védelme

Az üzleti partnerek a tárgyalásokhoz, az ajánlatokhoz és a későbbi szerződéskötésekhez bizalmas információkhoz jutnak a Martin Braun-csoporttól. Ezért az üzleti partnerek kötelesek titokban tartani a Martin Braun-csoport valamennyi vállalati és üzleti titkát, valamint a Martin Braun-csoport egyéb belső bizalmas információit. Bizalmas információnak minősülnek a bizalmasként megjelölt információk, valamint azok az információk, amelyekről feltételezhető, hogy nem közismertek, és amelyeket nem szabad nyilvánosságra hozni, például azért, mert a versenytársak számára hasznosak, vagy mert nyilvánosságra hozataluk kárt okozhat a Martin Braun-csoportnak vagy más üzleti partnereknek. A titoktartási kötelezettség a szerződéses kapcsolat időtartama alatt és annak megszűnése után is fennáll. A bizalmas információkat meg kell védeni a harmadik felek jogosulatlan hozzáférésétől; a vállalaton belül az üzleti partnereknek biztosítaniuk kell, hogy a bizalmas információkat csak olyan alkalmazottaknak adják át, akiknek azokra szükségük van feladataik ellátásához, és akiket megfelelő módon titoktartási kötelezettség terhel.

2. A korrupciós törvények megsértésének tilalma

A köztisztviselők, a közigazgatásban dolgozók által és a gazdasági tevékenységek során elkövetett korrupció elleni küzdelemről szóló nemzetközi egyezményeknek köszönhetően világszerte hasonlóan szigorú szabályok érvényesek, így a külföldön elkövetett korrupció (vesztegetés és előnyök elfogadása) a hazai jog szerint is büntetendő. Az üzleti partnereknek ezt megfelelően be kell tartaniuk. Ezért az üzleti partnereknek azt is be kell tartaniuk, hogy a Martin Braun-csoport alkalmazottai üzleti tevékenységükkel kapcsolatban nem kérhetnek és nem fogadhatnak el jogosulatlan személyes előnyöket az üzleti partnerektől, így az üzleti partnerek sem nyújthatnak ilyen előnyöket. Csak az általában szokásos, kis értékű, üzleti célú promóciós ajándékok megengedettek. Azok a meghívások (üzleti étkezésekre vagy hasonlóra), amelyeknek üzleti alapjuk van, észszerű keretek között maradnak, és nem valószínű, hogy az üzleti döntéseket tisztességtelen módon befolyásolnák, megengedettek a korrupciós törvények szerinti nyilvántartási kötelezettségek betartása mellett.

3. A magán- és a vállalati érdekek szétválasztása

A Martin Braun-csoport alkalmazottai kötelesek üzleti döntéseiket a Martin Braun-csoport érdekeinek megfelelően és személyes érdekektől mentesen meghozni. Az üzleti partnerek ezért nem befolyásolhatják a Martin Braun-csoport munkavállalójának vagy egy hozzá közel álló személynek a személyes érdekeit, illetve nem avatkozhatnak be annak érdekében. Az üzleti kapcsolatokról való döntéshozatal során a Martin Braun-csoport számára kizárólag objektív kritériumok számítanak: Az üzleti partnerek kiválasztása alapvetően szakmai és objektív kritériumok alapján történik, mint például az ár, a minőség és a minőségirányítási rendszer megléte, a megbízhatóság, a technológiai színvonal és a termék alkalmassága.
 
A hosszú távú és konfliktusmentes üzleti kapcsolat megléte, valamint a környezetvédelmi és emberi jogok betartása alapján. Személyes kapcsolatok vagy érdekek semmilyen körülmények között nem befolyásolhatják egy szerződés megkötését. A meglévő és potenciális összeférhetetlenségeket az üzleti partnereknek írásban kell nyilvánosságra hozniuk.


IV. A jogsértések észlelése és bejelentése

Ha az üzleti partner a jelen magatartási elvek saját, alkalmazottainak, beszállítóinak, versenytársainak vagy a Martin Braun-csoport alkalmazottainak cselekedetei által történő megsértéséről szerez tudomást, a Martin Braun-csoport elvárja, hogy erről haladéktalanul értesítse. Az üzleti partnereknek és minden érintett félnek lehetősége van arra, hogy a jogsértéseket a Martin Braun-csoportnál dolgozó kapcsolattartójuknak, azok felettesének, a Compliance Officer-nek (compliance@martinbraun.de) vagy a digitális bejelentő rendszeren keresztül bejelentse. Ha az üzleti partnerek feltételezik, hogy a bejelentés miatt hátrányt szenvednek, kérhetik az esetleges jogsértés kezdetben bizalmas kivizsgálását, amikor azt a Compliance Officer-nek vagy a jogsértést bejelentő rendszer keretében bejelentik.

Üzleti partnerekre vonatkozó magatartási kódexének elismerése

A jelen magatartási kódex aláírásával a Martin Braun-csoport üzleti partnerei vállalják a benne foglaltak betartását. Az üzleti partnerek vállalják továbbá, hogy az Üzleti partnerekre vonatkozó magatartási kódexet világosan kommunikálják az alkalmazottaik és üzleti partnereik felé, és garantálják a Martin Braun-csoport számára, hogy az Üzleti partnerekre vonatkozó magatartási kódex betartásához szükséges valamennyi intézkedést megfelelően végrehajtják. Tartalmi vagy általános kérdésekkel kapcsolatban, kérjük, forduljon a következő címre: compliance@martinbraun.de.

Download PDF